Παιδικό Α και Β: Απολογισμός διμήνου

Στο χρονικό διάστημα από το τέλος Νοεμβρίου μέχρι το τέλος Δεκεμβρίου, η ομάδα Παίδων έδωσε 4 αγώνες. Στις 24.11, στο πρώτο από τα δύο ντέρμπι κορυφής, αντιμετώπισε εντός έδρας την ομάδα του Γ.Σ. Κερατέας που ερχόταν με ρεκόρ 6-1. Η ομάδα μας με μεγάλη συγκέντρωση και ενέργεια έβαλε τις βάσεις από την αρχή του παιχνιδιού. Το τελικό σκορ και η άνετη νίκη 64-38 έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή να χρησιμοποιήσει όλα τα παιδιά. Στις 30.11 και για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου, διεξήχθη το ντέρμπι κορυφής με την ομάδα του Γ.Σ. Λαυρίου εκτός έδρας. Ήταν ένας αγώνας ανάμεσα σε δύο αήττητες ομάδες (8-0) σε ένα παιχνίδι που πιθανότατα θα έδινε ουσιαστικά όχι μόνο το πλεονέκτημα πρόκρισης αλλά και ισχυρό προβάδισμα για την πρώτη θέση του Ομίλου μέχρι το τέλος. Για ακόμα ένα παιχνίδι η ομάδα μας ήταν πολύ συγκεντρωμένη στην άμυνα, τρέχοντας στον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία ενώ κράτησε την ψυχραιμία της στο σημείο που δέχθηκε πίεση στο τρίτο δεκάλεπτο. Η νίκη με 39-61 έδωσε μεγάλο πλεονέκτημα και για τους δύο στόχους (πρόκριση και πρώτη θέση) και επιτρέπει την εκτίμηση επίτευξης του πλεονεκτήματος έδρας στο πρώτο νοκ-άουτ αγώνα της Β Φάσης του πρωταθλήματος. Ο δεύτερος γύρος και η 10η αγωνιστική ξεκίνησε με την ομάδα μας σε ρεπό καθώς πήρε τη νίκη χωρίς αγώνα λόγω απόσυρσης του Α.Ο. Σαρωνίδας. Στις 14.12 ήρθε μία ακόμα μία νίκη, εκτός έδρας, με 52-76 απέναντι στον Α.Ο. Αετού Πικερμίου σε ένα παιχνίδι που ο χρόνος μοιράστηκε και στα 12 παιδιά. Στις 22.12 και για την τελευταία αγωνιστική δραστηριότητα για το 2019, ήρθε η εντός έδρας νίκη με 66-27 απέναντι στον Ε.Σ. Νέας Μάκρης. Η μεγάλη διαφορά έδωσε σε ακόμα ένα παιχνίδι την δυνατότητα στον προπονητή να μοιράσει το χρόνο σε όλα τα παιδιά.

Στο ξεκίνημα του 2019 η ομάδα μας είναι μόνη της στην 1η θέση της βαθμολογίας με 12 νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Ο προγραμματισμός προέβλεπε την συμμετοχή της ομάδας στις 2 Ιανουαρίου σε ένα ισχυρό διεθνές τουρνουά μπάσκετ στο Καρπενήσι, μαζί με τις Εθνικές Ομάδες Παίδων Ελλάδας και Βουλγαρίας, τον Άρη Θεσσλονίκης, το Γ.Σ.Περιστερίου, τα Εκπαιδευτήρια Δούκα, την Ολύμπια Λάρισας κ.α. σε ένα γεμάτο αγώνες τριήμερο. Για την πολύ τιμητική και ουσιαστική συμμετοχή αυτή θα υπάρξει ξεχωριστή ανάρτηση.

Η Β ομάδα έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση, εκτός έδρας, με την αήττητη ομάδα του Πανερυθραικού στις 24.11. Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι υψηλού επιπέδου και από τις δύο ομάδες με τελικό αποτέλεσμα τη νίκη των γηπεδούχων με 56-52 αλλά με εξαιρετικές εντυπώσεις για την ομάδα μας. Ιδιαίτερο γεγονός ήταν η πολύ καλή συμμετοχή 4 παιδιών 2006 που συμμετείχαν στον αγώνα αλλά και η εν γένει πολύ καλή εικόνα όλων των συμμετεχόντων. Στην επόμενη αγωνιστική δεν συνεχίστηκαν οι καλές εμφανίσεις καθώς απέναντι στην πολύ δυνατή ομάδα του Ο.ΚΑ. Μεσογείων η ομάδα ηττήθηκες με 42-61 σε ένα παιχνίδι που είχε ουσιαστικό ανταγωνισμό για τρία δεκάλεπτα. Στις 8.12 έγινε ένα ακόμη όμορφο παιχνίδι με ψηλό σκορ το οποίο χάθηκε στις λεπτομέρειες των τελευταίων λεπτών με 62-57, εκτός έδρας με την ομάδα της Α.Ε. Χολαργού. Η ομάδα μας ήταν συνέχεια μπροστά με μικρές διαφορές αλλά κάποια εύκολα χαμένα καλάθια και ορισμένα λάθη στην άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Χολαργού να πάρει τη νίκη πραγματικά στο τελευταίο λεπτό. Στις 15.12 και σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες συμμετείχαν με παίκτες από την Α ομάδα, ήλθε μία μεγάλη νίκη απέναντι στην ομάδα του Α.Σ. Εκπαιδευτήριων Δούκα. Ο αγώνας είχε ιδιαίτερη ένταση, απόρροια αμφιλεγόμενων πρακτικών της φιλοξενούμενης ομάδας τα τελευταία χρόνια σε προηγούμενα πρωταθλήματα και αγώνες με τον Σύλλογο μας. Η ομάδα μας πάτησε το γκάζι για τριάντα λεπτά θέλοντας να δώσει αγωνιστικές – και μόνο – απαντήσεις και η διεύρυνση της διαφοράς έδωσε τη δυνατότητα συμμετοχής όλων των παιδιών μέχρι το τελικό 94-52. Στο τελευταίο παιχνίδι για το 2019 την Κυριακή 22 Δεκεμβρίου εκτός έδρας με την ομάδα του Α.Σ. Αστέρα Νέας Μάκρης – Μαραθώνα, η ήττα με 65-56 δεν απεικονίζει την εξαιρετική εμφάνιση της Β ομάδας στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο κάποια λάθη που προήλθαν από την κούραση και ο τραυματισμός ενός αθλητή μας έφερε την ανατροπή για την ομάδα του Αστέρα αλλά η συνολική εικόνα παραμένει πολύ καλή και ελπιδοφόρα.

Συγχαρητήρια στα παιδιά της Α και Β ομάδας για την προσπάθεια τους σε όλα τα φετινά παιχνίδια.