Ιδανική πρεμιέρα στη Β Εσκα….

Με νίκη ξεκίνησε το ανδρικό μας τμήμα στη πρώτη συμμετοχή του στην ιστορία του συλλόγου για το πρωτάθλημα της Β έσκα.

Πρώτος αντίπαλος στο φετινό πρωτάθλημα η ομάδα των Αγίων Αναργύρων, της οποίας επικρατήσαμε με σκορ 68-63 εντός έδρας. Ιδανικό ξεκίνημα λοιπόν για την ψυχολογία της ομάδας μας, αλλά και για τους στόχους μας.

ΓΣ Γλυκών Νερών ΓΣ Αγίων Αναργύρων 6863 (3133)

1121     Το άγχος της πρεμιέρας μας αποσυντόνισε στο 1ο δεκ. του αγώνα, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μπουν στον αγώνα πιο δυνατά και να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ με διαφορά ασφαλείας . Σκορ 1ου δεκ. .

Μέχρι και το13΄ οι Άγιοι κρατούσαν τον έλεγχο του αγώνα και ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (1731). Κάπου εκεί η ομάδα μας αντέδρασε, καθώς βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία και βρήκε ρυθμό στην επίθεση, με αποτέλεσμα με ένα επί μέρους σκορ 142 να καταφέρουμε να μειώσουμε τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου στο καλάθι με 3133.

5347     Τα πρώτα δύο λεπτά της 3ης περιόδου ήταν αμφίρροπα με συνεχείς αλλαγές προβαδίσματος στο σκορ.Από το 24΄και μετά ανεβάσαμε το ρυθμό του αγώνα και με εξαιρετικές άμυνες αλλά και κάποια εύκολα καλάθια πήραμε καθαρό προβάδισμα στο σκορ, το οποίο και κρατήσαμε μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου. Σκορ.

Στο τελευταίο δεκ. συνεχίσαμε να παίζουμε στον ίδιο ρυθμό και καταφέραμε να ξεφύγουμε στο σκορ ακόμα και με +10 .Η σωστή διαχείριση στα τελευταία λεπτά χάρισε στην ομάδα μας το πολυπόθητο ροζ φύλλο,κατακτώντας έτσι την πρώτη της νίκη στην παρθενική της συμμετοχή στη Β Έσκα στην ιστορία του συλλόγου με σκορ 6863.

Πολλά συγχαρητήρια στους αθλητές και στον προπονητή μας για την ιστορική αυτή νίκη και ευχόμαστε ανάλογη συνέχεια και επίτευξη των φετινών μας στόχων. Επίσης ευχόμαστε στην ομάδα των Αγίων Αναργύρων καλή συνέχεια στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Τεφτίκης, Δαβιδέλης

Δεκάλεπτα: 1121, 3133, 5347, 6863.
ΓΣ Γλυκών Νερών ( Σκλαβούνος, Παπασιδέρης): Μαθιουδάκης, Γαϊτανάκης 18 (4τρ-4ριμπ-2 κοψ-3ασ.), Κατσαμπέκης 11 (1), Νταούντ 17 (2τρ-7ριμπ-6ασ.), Αγγέλης 2, Καρκανίδης 1(4ριμπ-4ασ.), Σταφυλάς 2(3ριμπ), Μεγαλοοικονόμου, Καρακώστας, Σακελλαρίδης 7(9ριμπ), Χανιώτης 4, Γάσπαρης 6 (2τρ-2κλ).

30-3 ριμπ., 5 κλεψ., 2 κοψ., 19 ασ., 8 λάθη
3/6 1π. , 19/37 2π., 9/25 3π.
ΓΣ Αγ. Αναργύρων (Σολωμός): Λαγός, Γκινούτσης 12 (1), Σφακιανάκης, Τουρλίδας, Κουτσούμπας 8 (2), Γούνης 3 (1), Ζήκας, Αθανασάκης 23, Αγγελογιαννάκης, Ζουλινάκης, Μπαμπάκος 4, Παπαηλιού 13 (1).

Επόμενος αγώνας εκτός έδρας τη Πέμπτη 12/10 στις 21.30 με αντίπαλο την Ολυμπιάδα Παπάγου.