[Παμπαίδες, Μίνι]: Δραστηριότητα αγώνων

[Παμπαίδες – 2 Ομάδες]

Για τον 11ο Όμιλο, έγινε ένα παιχνίδι πραγματική διαφήμιση για το μπάσκετ και το οποίο προσέφερε μεγάλες συγκινήσεις σε όσους βρέθηκαν στο κλειστό του Παπάγου. Με αντίπαλο την ομάδα της Ολυμπιάδας Παπάγου, της οποίας το Παιδικό αγωνίζεται στην Α Κατηγορία, ο αγώνας είχε μεγάλη ένταση, πολλές ανατροπές, ωραίες φάσεις και ένα πολύ δραματικό φινάλε που βρήκε τελικά νικητές του γηπεδούχους με 64-63 στο τελευταίο σουτ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυναμικά και από τις δύο πλευρές και το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε διαρκώς ανάμεσα στις ομάδες, με την ομάδα μας να προηγείται στο ημίχρονο με 31-30. Ένα εξαιρετικό πεντάλεπτο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου άνοιξε την ψαλίδα και έφερε τη διαφορά υπέρ μας στο +12 (33-45).

Η γηπεδούχος ομάδα αντέδρασε και με ένα δικό της σερί έφερε το παιχνίδι σε ισοπαλία στο 35ο λεπτό του αγώνα του αγώνα. Έχοντας το momentum μαζί της καθώς και τη δύναμη της κερκίδας, οι γηπεδούχοι βρήκαν μεγάλα σουτ από την περιφέρεια και κάνοντας ολική ανατροπή πέρασαν μπροστά με 7 πόντους στο 37ο λεπτό.

Ενώ όλα έδειχναν ότι θα ήταν αδύνατη μία νέα αντίδραση και ανατροπή, τα παιδιά με μεγάλη διάθεση και ενέργεια στην άμυνα αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση έφεραν το παιχνίδι στα ίσα.

Το τελευταίο λεπτό ήταν εξίσου δραματικό όπου δυστυχώς κάποιες χαμένες βολές κόστισαν στη δημιουργία ενός ασφαλούς +4 ή +5 και με τη διαφορά υπέρ μας στους δύο πόντους, μία κατοχή της Ολυμπιάδας και ένα τρίποντο σε αιφνιδιασμό έφερε τη νέα ανατροπή στα 8 δεύτερα πριν τη λήξη.

Στη τελευταία επίθεση βγήκε ένα σουτ με καλές προϋποθέσεις που δεν μπήκε και έτσι έμεινε το τελικό 64-63.

Συγχαρητήρια στην ομάδα της Ολυμπιάδας και ακόμα περισσότερα σε όλα τα παιδιά μας που αγωνίστηκαν και έδειξαν ότι μπορούν να είναι ανταγωνιστικοί με μια ομάδα Α Κατηγορίας.

Για τον 17o Όμιλο, υπήρξε συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα του Ο.ΚΑ. Μεσογείων. Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυναμικά το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Η αντίδραση της πολύ καλής ομάδας του Ο.ΚΑ.Μ. έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο ημίχρονο.

Η αντίδραση των παιδιών στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετική καθώς ανέβασαν στροφές φτιάχνοντας μια μεγάλη διαφορά που διαχειρίστηκαν σωστά μέχρι το τέλος του αγώνα και πέτυχαν μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκατρία παιδιά της αποστολής μοιράστηκαν για ακόμα μια φορά το χρόνο βγάζοντας τον καλό τους εαυτό σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και αναπληρώνοντας και τις απουσίες συμπαικτών σε σχολικές εκδρομές.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την μέχρι τώρα πορεία στο πρωτάθλημα με τις 3 νίκες αλλά και την αγωνιστική εικόνα που βελτιώνεται αγώνα με τον αγώνα.

Για την έβδομη και τελευταία αγωνιστική του 11ο Όμιλο, η ομάδα παίζει εντός έδρας την Κυριακή 21 Απριλίου στις 10:45 με την πολύ δυνατή ομάδα του Παναθηναϊκού Α.Ο. που έφτασε στον Τελικό του Πρωταθλήματος Παμπαίδων 2004. Το αποτέλεσμα του ντέρμπι αυτού θα καθορίσει την τελική κατάταξη καθώς ισοβαθμούν τρεις ομάδες (Γ.Σ.Γ.Ν., Π.Α.Ο. και Ολυμπιάδα) με ρεκόρ 5-1.

Για τον 17ο Όμιλο η ομάδα παίζει εκτός έδρας το Σάββατο 20 Απριλίου στις 20:00 με την ομάδα του Α.Ο. Αγίου Νικολάου Παλλήνης (0-4).

[Τμήμα Μίνι]

JUNIOR NBA

Ακόμα ένα εξαιρετικό παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο σουτ για ακόμα μία φορά φέτος για την ομάδα μας, Philadelphia 76ers.

Ήταν ένας σημαντικός αγώνας ανάμεσα σε ισοδύναμες ομάδες με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον για τον πολύ ποιοτικό όμιλο (Atlantic Division) που συμμετέχει η ομάδα μας. Ένα νευρικό ξεκίνημα με αρκετά χαμένα εύκολα layups το οποίο συνεχίστηκε μέχρι και την ολοκλήρωση του 3ου οκταλέπτου έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα των Boston Celtics (Εκπαιδευτήρια Πλάτωνα) να διατηρεί ένα αρκετά καλό προβάδισμα νίκης.

Τα δύο τελευταία οκτάλεπτα είχαν μία διαφορετική εικόνα, καθώς όλα τα παιδιά με πολύ μεγάλη ενέργεια και συγκέντρωση στην άμυνα, και μεγάλη ταχύτητα με καλύτερη ευστοχία στην επίθεση άλλαξαν το παιχνίδι με αποτέλεσμα να γίνει ανατροπή και να περάσουμε μπροστά και με 10 πόντους λίγο πριν τη λήξη.

Κάποιες χαμένες βολές και μια τελευταία αντίδραση από τους Celtics δεν άλλαξε το νικητή του αγώνα, με τους αθλητές μας να πανηγυρίζουν μία μεγάλη νίκη με 57-55, την οποία άξιζαν και με το παραπάνω.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά μίας ομάδας που έχει μάθει να αγωνίζεται και να παλεύει όλα τα παιχνίδια μέχρι το τέλος ανεξάρτητα με τον αντίπαλο. Εκτός από την συμμετοχή και τη 2η θέση σε έναν πολύ δύσκολο όμιλο Α Κατηγορίας στο Τουρνουά της Ε.Σ.Κ.Α. και η συμμετοχή στο Junior NBA μας έχει δώσει πολλά ανταγωνιστικά παιχνίδια που έχουν κριθεί στον πόντο δημιουργώντας παραστάσεις και εμπειρίες ανεκτίμητες για τα παιδιά.

Επόμενη αγωνιστική ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι εκτός έδρας απέναντι στην πολύ δυνατή ομάδα των New York Knicks (Κολέγιο Deree) το Σάββατο στις 10.30.

Για την έβδομη αγωνιστική, η ομάδα αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Σάββατο 20 Απριλίου στις 10:30 την πολύ δυνα΄τη ομάδα των New York Knicks (Α.Σ.Ε. Ντερή 3-3).

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και τα αποτελέσματα και καλή συνέχεια σε όλες τις ομάδες μας!