Τεράστια νίκη μέσα στη Δάφνη…..

Τεράστια νίκη κατέκτησε η ομάδα μας απέναντι στην ιστορική Δάφνη με σκορ 61-62 μέσα σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες της κατηγορίας.

Συνεχίζουμε να βρισκόμαστε χωρίς συγκάτοικο στη 4η θέση του πρωταθλήματος με ρεκόρ 7-3.

Α.Ο Δάφνης ΓΣ Γλυκών Νερών 61-62 (33-25)

Αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο με αρκετές εναλλαγές στο σκορ το οποίο και στο τέλος του δεκαλέπτου προβάδισμα είχε η Δάφνη με 20-19.

Στη 2η περίοδο και μετά το 16΄ οι γηπεδούχοι με 2 τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά στο +6. Παίζοντας βιαστικά κ χωρίς συγκέντρωση δεν καταφέραμε να μειώσουμε και το ημίχρονο έληξε 33-25.

Στην αρχή του 3ου δεκ. δεν βρήκαμε λύσεις στην άμυνα ζώνης της Δάφνης. με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο 25΄στο μεγαλύτερο σημείο της 40-29. Με ένα σερί 8-0 μειώσαμε τη διαφορά. Όμως η Δάφνη βρήκε λύσεις και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη 50-43.

Η Δάφνη με την αρχή της τελευταίας περιόδου έκανε το σκορ 55-46. Η άμυνα μας δυνάμωσε με αποτέλεσμα να βρούμε εύκολους πόντους κάνοντας ένα νέο 8-0 σερί μειώσαμε στο πόντο.Στο 36′ περάσαμε για πρώτη φορά στο σκορ.Στο 1’10” πριν τη λήξη προηγηθήκαμε 59-62. Στα 38” η Δάφνη μείωσε στο πόντο.Στην επόμενη επίθεση πήραμε επιθετικό ριμπάουντ και στα 7” αστοχήσαμε με αποτέλεσμα η Δάφνη να έχει την ευκαιρία με τρίποντο στο τέλος να περάσει μπροστά αλλά ευτυχώς αστόχησαν και έτσι κατακτήσαμε μια πάρα πολύ σημαντική νίκη με σκορ 61-62.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και το προπονητή μας για την δύσκολη αλλά και σημαντική αυτή νίκη.

Διαιτητές: Αθανασόπουλος, Ζαγουρής

Δεκάλεπτα: 20-19, 13-6, 17-18, 11-19.

ΔΑΦΝΗ (Καραμπάς): Καραγιάννης 7, Βαλές, Γεωργόπουλος 8 (2), Γκόλιας 11, Πασσάς 6 (2), Μηντζαρίδης, Σαμαράς, Bίτσος 11, Αργυρίδης 13, Γεωργακόπουλος 2, Ολύμπιος 2, Βούλγαρης 1.

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος, Παπασιδέρης): Γαϊτανάκης 14 (5ριμπ-4κλεψ), Κατσαμπέκης 17 (1τρ-5ριμπ-3κλεψ), Νταούντ 4 (4ριμπ-4κλεψ), Αγγέλης, Σαρημπάλης 9 (1τρ-9ριμπ-3ασ), Μεγαλοοικονόμου, Καρακώστας, Σακελλαρίδης 5(10ριμπ), Χανιώτης 8 (3ασ.), Γάσπαρης 2 (3ασ), Καρκανίδης 3(1), Σταφυλάς (7ριμπ)

31 17 ριμπ., 16 κλεψ., 1 κοψ., 19 ασ., 17 λαθη

18/26 1π., 16/46 2π., 4/17 3π.,

Επόμενος αγώνας εντός έδρας την Πέμπτη 14/12 στις 21.45 με αντίπαλο τον Νικηφόρο Αγ. Βαρβάρας (2-8).